Yoga je put prema samospoznaji i životu u skladu sa svojom dharmom. Riječ yoga se odnosi na skup tehnika, a ne samo asane, odnosno, položaje, kako mi na zapadu smatramo yogu. Tradicionalni smjerovi yoge su različiti putevi prema istom cilju koje možemo kombinirati.
Yoga je složena tema jer se odnosi na mnoge, ponekad proturječne, filozofije. Stvoreni su mnogi smjerovi yoge i pod svakim smjerom, mnoge grupe.
Četiri glavna tradicionalna smjera su:
Karma yoga
Bhakti Yoga
Jnana Yoga
Raja Yoga
Karma Yoga: Put akcije ili nesebično služenje
Karma yoga podrazumijeva ispravan stav i ispravno djelovanje. Krishna u Bhagavad Giti kaže da kada nudimo svoje akcije Bogu, prakticiramo Karma Yogu. U Bhagavad Giti, sjajnoj yogijskoj raspravi, Karma Yoga je predstavljena kao način djelovanja, razmišljanja i nastojanja da se orijentira prema duhovnoj realizaciji, djelujući u skladu s vlastitom dharmom ili dužnošću, odričući se svih sebičnih želja i osobnih želja ili nevoljkosti.
Kada djelujemo s integritetom i činimo najbolje što možemo, sa stavom predanosti i zahvalnosti, prakticiramo Karma Yogu. Akcije koje se rade bez razmišljanja o nagradi ili kako bi se pomoglo drugima, smatraju se Karma Yogom.
Praksa Karma yoge je preduvjet za bilo kojeg yogija koji želi napredovati u Jnana yogi, jer postavlja platformu za čišćenje svoje karme i za ponavljanje poniznog stava za stjecanje znanja.
Karma yoga se temelji na principima Zakona karme, koji je zakon uzroka i posljedice, po uzoru na biblijsku izreku, “kako siješ, tako ćeš požnjeti”. Sve što radimo ima efekt mreškanja, bilo pozitivno ili negativno. Svoju karmu ne možete izbjeći niti kada umrete. Sve što se treba proći, moramo proći te vas zamah vaše karme tjera naprijed u vaš sljedeći život kada bi karma trebala biti riješena. Međutim, dobro je da je moguće spaliti nagomilanu negativnu karmu kroz prakse odricanja i meditacije.
Volonterstvo gdje je potrebna pomoć smatra se Karma Yogom. Majka Tereza ili Gandhi su dobri primjeri KarmaYogija.
U današnje vrijeme možete prakticirati karma yogu, nudeći svoju pomoć, vrijeme i / ili energiju drugima bez potrebe za bilo kakvom zamjenom. Možete se odlučiti za volontiranje kako biste pomogli ljudima koji su manje sretni od vas ili učiniti nešto za nekoga bez ikakvih očekivanja za protu uslugu.
Bhakti Yoga: Put pobožnosti
Praksa Bhakti Yoge uključuje sve prakse usmjerene na srce, kao što su molitva, pjevanje, ples, umjetnost te nuđenje darova, kao što su voće, tamjan i cvijeće. To je temeljna emocionalna i srčana veza s božanskim.
Hinduistički Bog Krišna je bio pravi Bhakti, svirao je svoju flautu, plesao i vodio ljubav s mljekaricama. U hramovima na Baliju, možete vidjeti vjerska kazališta, ples i čuti tradicionalne orkestre koji sviraju svoju zavodljivu glazbu. U selima je uobičajeno vidjeti žene u prekrasnim šarenim procesijama koje nose ponude voća i cvijeća na glavi.
Primjeri Bhakti jogija mogu biti pjesnici Hafiz i Rumi, koji su napisali nevjerojatnu ljubavnu poeziju Bogu, ili duševni suvremeni pjevači Krishnadas i Deva Premal.
Možda je na Zapadu Bhakti yoga najteža grana yoge s kojom se možemo odnositi, jer molitva i predanost nisu uobičajene u našem sekularnom okruženju. Za prakticiranje Bhakti Yoge možete napraviti oltar u svojoj kući, s nekoliko fotografija inspirativnih učitelja, ili statue indijskih bogova koje vas privlači, zapalite mirisni štapić i stavite cvijeće. Takav kutak možete koristiti kao prostor za meditaciju ili svakodnevnu praksu zahvalnosti.
Jnana Yoga: Yoga mudrosti, znanja i uvida
To je ujedno i praksa proučavanja Svetih pisama, kontemplacije i samo-proučavanja. Ona se približava yogi kroz intelektualno razumijevanje i prepoznavanje stvarnog od nestvarnog. Na taj je način Jnana Yoga vrlo slična Vedanti i temelji se na filozofiji nedualizma. Praktikant Jnana Yoge pokušava primijeniti diskriminativnu mudrost na svaku situaciju u životu.
Jedna od Niyama ili grana Yoge prema Patanjaliju, je Svadhyaya ili samo-proučavanje, što označava JnanaYogu. Ako želimo krenuti putem samospoznaje, nema potrebe za ponovnim otkrivanjem kotača. Postoji širok raspon i klasičnih spisa i duhovne literature koje su napisali mnogi veliki učitelji i samo ih je potrebno početi čitati. Put do duhovne slobode dobro je ukorijenjen i detaljno je opisan iz svakog kuta. Važno je pronaći put koji stvarno odgovara vama.
Veliki učitelji i mudraci su često nazivani Jnani, ili onaj tko zna. Sri Ramana Maharshi, Swami Vivekananda, Nisargadhatta Maharaj bili su suvremeni Jnani, poznati u Indiji.
Raja Yoga: Kraljevski put yoge ili put meditacije
To je put koji se nalazi u Patanjalijevim Yoga Sutrama odnosno, put koji mi zapadnjaci najčešće podrazumijevamo kada kažemo yoga. Raja Yoga je sveobuhvatan put koji se sastoji od yoge etike, osobnih smjernica, moralnih smjernica, asana, vježbi disanja ili pranayame i priprema i faza kako bi se omogućilo uspješno meditiranje. Meditacija se smatra najvećim alatom na putu prema buđenju i uklanjanje neznanja, stoga Raja (kraljevska) Yoga je jedna od najčešće prakticiranih grana yoge.
Yoga Sutre i put osam grana su aktualni i danas, vode se brojne polemike i konverzacije oko Patanjalijevog teksta, čitaju se različiti prijevodi i otkrivaju dodatne stvari. Još uvijek je razmatran od strane suvremenih jogija, a ovaj tekst je najviše proučavan i podučavan u Yoga programima osposobljavanja učitelja.
Pod Raja Yogu, odnosno grupe nastale pod njom, ubrajamo i većinu modernih yoga smjerova, nastalih u 19. i 20. stoljeću, kao što su: Iyengar yoga, Ashtanga yoga, Kundalini yoga, Vinyasa, Yin, Restorativna, Ekhardt, Bikram, Jivamukti, Flow, Power, Sivananda, Viniyoga, Integrative yoga therapy, Frog Lotus itd.
Ostali bitniji smjerovi yoge
Tantra yoga
Tantra yoga je nastala kao revolucionarna grana yoge u četvrtom stoljeću, i unutar Hinduizma i Budizma, izazivala ortodoksne prakse i rituale. Vrhunac je dosegao oko 600 godina kasnije.
Vjerovali su da sve što jeste, da je sveto i da sveto postoji unutar svjetovnog. Gledali su tijelo kao sveti hram. Radikalni odlazak od asketizma pre-klasične yoge koji su vodili yogije da prakticiraju surovu disciplinu i strogosti, kao što su spavanje na krevetu čavala, ili ekstremni post i lišavanje sna.
Tantrički put je sustavan i sveobuhvatan. Koristi se hatha yoga, pranayama, mudre, rituali, kundalini yoga, nada yoga, mantre, mandale, vizualizacija božanstava, alkemija, ayurveda, astrologija i mnoge druge ezoterične prakse.
Sama riječ Tantra znači “tkati, širiti se i širiti”, što znači da je sve što postoji povezano u zamršeno tkanu tapiseriju. Tantra je uglavnom zbirka praktičnih tehnika za postizanje prosvjetljenja.
Jedan važan aspekt tantre je poštovanje koje se odnosi na žene i prepoznavanje važnosti božanske ženstvenosti. Smatra se da sva manifestacija proizlazi iz jedinstva božanske muške energije, koju predstavlja hinduistički Bog Shiva, i božanske ženske energije koju predstavlja Shivina supruga, Shakti.
U Tantri, kao što je kasnije prikazano u Hatha Yogi, ljudsko tijelo se smatra mikrokozmosom makrokozmosa manifestiranog svijeta. Mišići, kosti i meso tijela predstavljaju element zemlje; tekućine u tijelu; voda, krv, urin, sjeme i sinovijalna tekućina, predstavljaju element vode; dah predstavlja element zraka; probavni sustav predstavlja element vatre; prostor u tijelu predstavlja eter.
Jedna od središnjih tema tantre je koncept buđenja Kundalini-Shakti ili božanske ženske energije, koja je uspavana energija, omotana tri i pol puta oko Muladhara ili korijenske čakre, i šalje tu energiju uzduž Sushumna Nadi, glavni kanal kroz koji teče energija prane ili životne sile, prema krunskoj čakri u kojoj se nalazi Shiva, božanska muška energija. Kundalini energija se tradicionalno prikazuje kao zmija. Prema tome, dok se zmija kreće prema gore prema kruni, glava probija svaku od čakri i oslobađa energiju svake čakre. Kada Kundalini-Shakti energija dosegne krunu, Shiva i Shakti su spojeni u božansku eksploziju energije, poznatu kao Kundalini buđenje ili iskustvo. To je energetska komponenta buđenja i može se doživjeti kao snažan bljesak munje koji teče uz kralježnicu.
Hatha Yoga
HathaYoga je bila yogijska sekta pod okriljem Tantre i stoga podržava tantričke ideje. Riječ Hatha je složena riječ koja se odnosi na zvukove za Sunce i Mjesec. Drugo značenje riječi Hatha je sila. Izraz Hatha yoga možete prevesti pod značenje snažnog spajanja muške i ženske energije unutar vlastitog fizičkog tijela – što je tantrička ideja.
Sekta Hatha Yoga prvo je nastala oko 9. stoljeća. Hatha yogiji su uvelike prakticirali Yoga Asane, te su s vremenom proizveli nekoliko ključnih tekstova o Yoga Asani, Pranayami, Bandhas i Kriyas. Ime je živjelo na Zapadu i sada se koristi samo za fizičku praksu Yoge.
Hatha yogiji su bili vrlo zainteresirani za pripremu fizičkog tijela za iskustvo prosvjetljenja i vjerovali u mogućnost stvaranja adamantskog tijela kroz alkemijske prakse. Bili su fascinirani kretanjem energije ili prane u tijelu i opsežno proučavali suptilnu anatomiju. Izradili su verziju čakri i nadi i uključili se u praksu pranayame i vizualizacije kako bi probudili uspavanu Kundalini energiju, za koju se mislilo da spava uvijena oko korijenske čakre.
Neki poznati tekstovi Hatha Yoge su:
Hatha Yoga Pradipika, Goraksha
Siddha Siddhanta Paddhati, Swatmarama
Shiva Samitha
Gheranda Samhita
Mantra Yoga
Upotreba mantre je drevna praksa ponavljanja pjevanja zvukova ili riječi, obično na sanskrtu. Za te zvukove ili riječi se kaže da sadrže vibraciju koja rezultira prijenosom energije značenja te riječi. Na primjer, pjevanjem mantre AUM u Upanishadama se kaže da transformira pojedinca koji ga pjeva. Aum označava iskonski zvuk Svemira. Smatra se da mantre imaju učinak na pjevača jer su napunjene spiritualnom snagom. Tradicionalno se koristi kao tehnika za osnaživanje kako bi se uklonili zli duhovi odnosno prepreke i za privlačenje pozitivnih događaja.
Postoji nekoliko spisa o Mantra Yogi od kojih je najpoznatiji tekst iz osamnaestog stoljeća Mantra-Yoga-Samhita koji opisuje šesnaest grana koji se odnose na punu praksu Mantra Yoge.
U današnje vrijeme uobičajeno je pjevanje kirtana u yoga centrima, gdje se mantre pjevaju u obliku poziva i odgovora. Prema tome, to je dobar način prakticiranja i Bhakti i Mantra Yoge.