Yoga Sutra, jedno od najznačajnijih pisanih djela o yogi, je skup aforizama koje je prikupio i zapisao Patanjali negdje oko 200 g. pr.n.e. Yoga Sutra je, u stvari, priručnik kako živjeti u skladu sa sobom, tijelom, živim bićima oko nas, okolišem i Univerzumom.
Mi smo samo mali djelić ovog prekrasnog Univerzuma, iako smo (većina) uvjereni da smo centar svijeta i svemira. Dok god smo u yogi, ujedinjenju tijela, uma i duha s Univerzumom ili višom svijesti, mi smo sretni. Kada naš ego izvuče svoju glavu i prepusti se Mayi, iluziji u kojoj živimo, postajemo nesretni. Kako biti u yogi i živjeti sretan život, opisuje se u 196 aforizama Yoga Sutri i velikom broju tumačenja aforizama od strane gurua, učitelja i mudraca.
U davna vremena se znanja o yogi nisu zapisivala nego su se prenosila usmenom predajom od učitelja prema učeniku. Iz tog razloga su se pisale Sutre, kratki stihovi, u kojima je sažeto osnovno znanje i koje služi učenicima kao podsjetnik. Tu dolazimo i do glavnog izazova – tumačenja tih kratkih stihova kako bi naše tumačenje odgovaralo pravom, originalnom, znanju.
Smatra se da je Patanjali izašao iz škole filozofske misli koja se zove Samkya. Budući da Samkya podučava dualizmu, yoga se po prvi put u Patanjalijevim Sutrama predstavlja kao dualističko učenje. Život se sastoji od dva različita entiteta: Purusha, koji je sličan nekim konceptima Boga-muškog, neopipljivog, sveprisutnog, svemoćnog, svijesti, i Prakriti, koji je žensko i predstavlja prirodu i manifestirani svijet. Znanstvenici dualizma nastoje izvući Purushu iz Prakriti.
Ako promatramo učenje yoge na nedualistički način, moguće je vidjeti Purushu i Prakriti kao dvije strane jednog novčića. Purusha je ono što animira Prakriti i Prakriti je odgovor na Purushin poriv da spozna sebe kroz materiju.
U četiri poglavlja je raspoređeno 196 aforizama ili Sutri, u kojima se raspravlja o ciljevima yoge, praksi yoge, razvoju yogijskih moći i o oslobođenju ili samadhiju. Dobivamo upozorenja gdje su izazovi, na koji način smiriti um, uputstva kako krenuti na duhovno putovanje i prevladati prepreke koje nas čekaju na tom putu, a bez nametanja bilo kojeg smjera.
U vedskim tekstovima uobičajeno je sažeti glavno učenje rano u diskursu. Patanjali to čini u prvih nekoliko Sutri, dajući nam bit onoga što slijedi.
Naše istinsko Ja leži skriveno u tišini između naših misli. Međutim, sumnje, kaos i zbrka naših misli uzrokuju da zaboravimo tko smo zapravo i prepustimo se košmaru naših misli.
Zapreka duhovnom napretku je stres koji stvara umor, dovodi do sumnji i uzrokuje lijenost, prepuštamo se osjetilnim procesima, vežemo se za njih, što dovodi do zabluda i zaboravljamo tko smo. Pomoću prakse yoge sve to možemo prevladati.
U Yoga Sutrama su navedene prakse pomoću kojih možemo krenuti na svoje duhovno putovanje. To su 8 grana yoge.
Prve četiri grane pripremaju tijelo za sljedeće tri, koje će vas odvesti do osme grane, odnosno, Samadhija.
Krećemo na putovanje kroz Yoga Sutre s prvom Sutrom
I.I Atha Yogānuśāsanam
Sada, učenje o yogi počinje
atha – sada
yoga – yoga (ujedinjenje)
anuśāsanam – daljnje učenje
Veoma bitna riječ je atha, odnosno, sada. Ona nam govori o važnosti sadašnjeg trenutka. Ne što je bilo nekada, ne o prošlosti niti o budućnosti koja se nije dogodila nego o ovom, sadašnjem, trenutku na koji možemo utjecati. Atha čini yogu živim poučavanjem, ne nečim što su drevni ljudi proučavali u nekom trenutku povijesti, već pozivom da budemo ovdje sada.
Yoga se prakticira u sadašnjem trenutku. Ne jučer niti sutra, ne prije pet minuta niti za pet minuta… SADA!
Također, naglašava da je učenik SADA spreman za duhovno putovanje. Onog trenutka kada shvatimo da je SADA jedini trenutak u životu, spremni smo upustiti se u proučavanje yoge. Samo ovaj trenutak smo u yogi, ujedinjeni, sa tijelom, umom i duhom i univerzalnom svijesti.
To je trenutak prosvjetljenja učenika, kada duboko u sebi postanemo svjesni. Tada počinje učenje u yogi.
Patanjali nam govori da je moguće da bilo tko od nas doživi yogu i shvati istinu, jer je ta istina već u nama. Ako smo voljni duboko pogledati u sebe, uložiti trud, možemo dobiti odgovore na pitanja.
Izvor:
Edwin F. Bryant: The Yoga Sutras of Patanjali
Reverend Jaganath Carrera: Inside the Yoga Sutras
B.K.S. Iyengar: Light On Yoga
Sri K. Pathabi Jois: Yoga Mala