Asana se odnosi na fizičke položaje yoge. Izvorno je Asana značila “sjedalo” (ono na čemu sjedite). Kasnije je evoluirala u označavanje položaja u kojem sjedite i konačno je postala riječ kojom nazivamo sve fizičke položaje yoge.
Asane treba raditi kako bi se uklonila mentalna uznemirenost, pročistio um, učvrstila vjera, osnažilo tijelo, postigla fleksibilnost, produbilo neposredno duhovno znanje i pokrenula kozmička energija u čovjeku.
Tradicionalno se asana prakticirala kako bi pomogla praktikantu yoge da može udobnije sjediti tijekom meditacije.
Tantra yoga, jedan od originalnih smjerova yoge, nam govori da je tijelo hram i sveto vozilo za svijest te ga treba održavati zdravim i slaviti. Jedan od načina na koji održavamo tijelo zdravim je prakticiranje yoga asana. Prvo se prakticirala Hatha Yoga čije ime je preuzeto iz naziva male yogijske sekte u devetom stoljeću, pod granom Tantra Yoga. Sekta Hatha Yoga bila je prva yogijska sekta koja je intenzivno prakticirala asane.
Prvi opisi asana se nalaze u Goraksha Shataka, autora Gorakshanata, iz 10.-11. st. Tamo su opisane dvije asane (siddhasana i padmasana) te naznačeno postojanje 84 asane. Danas možete pronaći opisano preko 2.000 asana (Daniel Lacerd: The complete yoga poses, 2015).
Ovisno kako povezujete jednu asanu na drugu, kako koristite dah i pogled, dobivate drugu vrstu yoga asana prakse. Tako su nastale različite vrste yoga asana prakse:
- Hatha yoga
- Ashtanga yoga
- Iyengar yoga
- Jivamukti yoga
- Kundalini yoga
- Power yoga
- Yin yoga
- Bikram yoga
- Katonah yoga
- FLY yoga
- Ekhart yoga
- Forrest yoga
- itd.
Vježbanje asana je oblik pokretne meditacije, tijekom koje svoju pažnju usmjeravamo prema unutra, fokusirajući se na dah. Polako i sigurno, kroz asanu, stječe se vlast nad umom i tijelom.
Mnogi praktičari yoge na Zapadu najprije se zainteresiraju za fizičku praksu asana, a zatim, kao rezultat transformacije u praksi, razviju interes za druge dimenzije yoge kao što su meditacija i yogijska filozofija i stil života. Time Asana postaje portal u dublje dijelove yoga tradicije.
Benefiti prakse yoga asana
Yoga asane (položaji) prakticiraju se stoljećima kao način promicanja fizičkog, mentalnog i duhovnog blagostanja. Ovi se položaji mogu koristiti za poboljšanje držanja, fleksibilnosti, ravnoteže, snage i cjelokupnog tjelesnog zdravlja. Ako se redovito prakticira, yoga asana može pomoći u smanjenju stresa, napetosti i tjeskobe, dok povećava razinu energije i poboljšava mentalnu jasnoću. Osim toga, yoga asane mogu pomoći u poboljšanju dišnog i krvožilnog sustava, kao i probave, cirkulacije limfnog sustava i procesa detoksikacije. Redovito vježbanje yoga asana također može biti korisno za one koji pate od kronične boli i drugih fizičkih bolesti, budući da položaji mogu pomoći u smanjenju boli i poboljšanju pokretljivosti. Osim fizičkih dobrobiti, yoga asana također može pomoći u poboljšanju mentalnog i emocionalnog blagostanja, uključujući povećanje pozitivnog razmišljanja i samopoštovanja, smanjenje negativnog razmišljanja i stresa te poboljšanje fokusa i koncentracije. U konačnici, yoga asane mogu biti moćan alat za promicanje tjelesnog, mentalnog i duhovnog blagostanja.
Kada naučimo neku asanu prvi puta mislimo da je to to. No, asane, odnosno naš doživljaj asane u tijelu i umu se mijenja svaki dan. Napravila sam u životu tisuće i tisuće Psa prema dole ali svaki je bio novi doživljaj. Kada postanete svjesni položaja i više ne morate razmišljati i jako se truditi ući u njega, on postaje meditacija u pokretu. U kombinaciji s Trsitanom, dolazimo do nevjerojatnih benefita yogijske prakse.
Tristana
Tristana je temelj prakse vinyasa yoge. To je alat koji pomaže u postizanju i održavanju vrhunske prisutnosti uma, fokusa i stabilnosti. Tristana se sastoji od tri dijela: Ujjayi dah (pobjednički dah), bandhe (energetske brave) i dristhi (pogled).
Ujjayi dah
Prana je životna sila koja nas povezuje sa Svemirom i osnova je sve energije. Prana je energija koja nas pokreće i održava. To je izvor naše fizičke i mentalne snage. Kada svjesno dišemo, u mogućnosti smo iskoristiti tu energiju i upotrijebiti je kako bismo unijeli ravnotežu, iscjeljenje i mir u svoje živote.
Ujjayi dah je vrsta prakse kontrole daha koja se koristi za povećanje fokusa i opuštanja. Ujjayi na sanskrtu znači “pobjednički dah”. Također je poznat kao oceanski dah ili Darth Vader dah. Dah se izvodi laganim stezanjem stražnjeg dijela grla tijekom udisaja i izdisaja. To stvara zvuk za koji se kaže da je poput zvuka oceana. Ujjayi dah ima umirujući učinak na tijelo i um jer aktivira parasimpatički živčani sustav te pomaže u povećanju svijesti i fokusa. Također se može koristiti za povećanje energije i izdržljivosti, kao i za smanjenje stresa i umora. Usredotočenost na dah za vrijeme prakse yoge održava um stabilnim i mirnim, osobito kada poze postanu izazovne.
Dristhi
Dristhi (ili dṛṣṭi) je sanskrtska riječ koja se odnosi na pogled ili fokus očiju tijekom prakse yoge. Dristhi je moćan alat koji pomaže povećati koncentraciju i usredotočiti se na fizičku praksu, omogućujući praktikantima da dublje uđu u položaje. Kada vježbamo s dristhijem, usmjeravamo pogled na jednu točku kako bismo skrenuli pažnju unutra i odmaknuli je od vanjskih smetnji. Točno se zna gdje bi trebao biti pogled u svakoj asani. To može biti prema dlanovima, prema stopalima, vrhu nosa, palcima, pupku itd. Njegujući stabilan pogled, možemo se utemeljiti u sadašnjem trenutku i unijeti veći osjećaj svijesti u svoju praksu. Dristhi nam također može pomoći da se krećemo s više gracioznosti i stabilnosti, dok koristimo svoj pogled da vodimo naše pokrete. U konačnici, dristhi je tu za pronalaženje unutarnje tišine i može biti odličan način da produbite svoju praksu yoge i njegujete veći osjećaj prisutnosti i povezanosti.
Bandha
Bandha je sanskrtski izraz koji označava energetske brave ili lokote koji se drže tijekom određenih položaja u praksi yoge. Bandha je moćan alat za usmjeravanje energije i stvaranje ravnoteže u tijelu. Najpoznatije bandhe su mula bandha (korijenski lokot), uddiyana bandha (trbušni lokot) i jalandhara bandha (lokot u vratu). Moguće je koristiti i maha bandhu, što označuje korištenje sve tri bandhe odjednom. Kada se pravilno izvode, ove bandhe stvaraju stabilnost i potporu u tijelu i pomažu u pokretanju prane (energije životne sile) prema gore, poboljšavajući snagu i fleksibilnost.
Stvaranjem “pull-up” efekta, bandhe pomažu usmjeravanju energije u srž tijela i donose osjećaj lakoće, postojanosti i ravnoteže. Bandhe su važan dio prakse yoge i mogu se koristiti za stvaranje jače veze s dahom i za njegovanje dubljeg osjećaja svijesti.
Barem jednom godišnje u Mokshi organiziramo radionicu samo o Asanama gdje proučavamo osnovne asane iz više kuteva, radimo dekonstrukciju svakog položaja i povezujemo sa dahom i pogledom. Javite se na naš mail ako ste zainteresirani za saznati više!
Izvori:
200YTT Manual Frog Lotus Yoga
Yoga Mala, Sri K.Pathabi Jois
Light on yoga, B.K.S.Iyengar
The perfect chaturanga, Jennilee Toner